مطالب و تصاویر علمی

عبور مداد از پلاستیک پر از آب

عبور مداد از پلاستیک

عبور مداد از پلاستیک پر از آب !

امروز میخوایم با یه آزمایش باحال ، یکی از ویژگی های هیجان انگیز پلیمر ها رو بهتون نشون بدیم ، اونایی که نمیدونن پلیمر چیه ، به دسته های بزرگی از ملوکول ها در کنار همدیگه پلیمر میگن، همچنین پلیمر ها خیلی قابل انعطاف هستن .

کیسه های پلاستیکی امروزه از جنس پلیمر هستن یعنی ماهیت پلیمری دارن و کاملا قابل انعطافن، توی این آزمایش این ویژگی رو با هم نشون میدیم.

نتیجه آزمایش رو توی عکس زیر میبینید

 

موادی که برای انجام آزمایش مورد نیازه

1- چند مداد نوک تیز (  هر چه مداد تیز تر باشه آزمایش بهتر جواب میده )

2- یک کیسه پلاستیکی متوسط

3- مقداری آب

 

مراحل انجام آزمایش رو قدم به قدم با هم انجام بدیم .

 

مرحله اول – حدود نصف کیسه پلاستیکی رو پر از آب کنید، مطابق شکل زیر

عبور مداد از پلاستیک پر از آب

 

مرحله دوم – بعد از محکم کردن کیسه پلاستیکی، با یک دست  کیسه پلاستیکی رو گرفته و با دست دیگر مداد ها رو از سمت نوک تیز شون وارد کیسه کنید این کارو میتونید با کمک دوستتون یا فرد دیگه ای انجام بدید، دقت کنید که باید مداد را تا جایی فرو کنید که قسمت نوک تیز از سمت دیگر پلاستیک بیرون بزنه و خارج بشه مثل عکس زیر

عبور مداد از پلاستیک پر از آب

 

به نظرتون دلیل علمی خارج نشدن آب از کنارهای مداد ها چیه ؟

همون طور که در اول مقاله نوشتیم ، جنس کیسه های پلاستیکی از پلیمره و همون طور که پلیمر ها کاملا قابل انعطافن،  وقتی شما یک مداد تیز یا یک جسم تیز رو از میان کیسه ی پلاستیکی عبور می دید، مداد در میان زنجیره ی مولکول ها که پلیمر رو می سازن سر می خوره . زنجیره ی مولکول ها مقاومتی اطراف مداد ایجاد می کنن که اجازه بیرون ریختن آب رو به بیرون نمی دن

 

دوستانی که مایلن میتونن این آزمایشو در منزل انجام بدن و از نحوه انجام آزمایش فیلم بگیرن و برای ما ارسال کنن ، ما اون فیلم رو به اسم خودتون توی صفحه اینستاگرام و یا وب سایت به اشتراک میزاریم . اطلاعات کامل درباره نحوه ارسال ویدیو توی این لینک هست ، روش کلیک کنید .

 

 

منبع : KIWI CO

ترجمه، فارسی سازی مقاله : تیم محتوای ایرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *