مطالب و تصاویر علمی

فسیل های زنده

فسیل

فسیل های زنده

همه ی ما می دونیم که پدیده ای به نام انقراض از گذشته تا کنون وجود داشته و حتی بعد از دوره ی ما ادامه خواهد داشت. نمونه ی عینی اون در حیات وحش سالهاست که به دلایل گوناگون از جمله تغییر اقلیم اون منطقه رخ میده اما معمولا کسی نمی دونه گونه هایی  از انقراض دسته جمعی هم گروهاشون, جان سالم به در برده اند و هنوز پس از گذشت سالها به عنوان حیواناتی منحصر به فرد زندگی می کنند. امروز کنارهم با چند نوع از این فسیل های زنده جالب آشنا میشیم.

فسیل زنده یک ارگانیسم است که بیش از میلیون ها سال  فرم خود را حفظ کرده است، دارای خویشاوندان کم و یا بدون هم گروه است و نشان دهنده تنها نسل باقی مانده از یک دوره طولانی مدت است. بسیاری از فسیل  های زنده امروز، ویژگی های عجیب و غریبی دارند که آنها را بیشتر با چیزهایی که در این جهان دیدید بیگانه می کند. آنها اغلب از چندین انقراض دسته جمعی جان سالم به در برده اند و بسیاری از دانشمندان آنها را تحت عنوان یک نگاه اجمالی, به نگرانی در مورد نحوه زندگی در زمین گذشته می دانند.

در اینجا چند نمونه از این موجودات شگفت انگیز وجود دارد که جالب ترین هاش رو معرفی میکنیم:

ناتیلوس

ناتیلوس تنها نماینده زنده یک دسته ازگروه پابرسران است. ناتیلویید ها پا برسرانی هستند که پوسته بیرونی شان را برخلاف دیگر حیوانات شبیه به خودشان, مرتبط با فاصله ماهی مرکب و هشت پا نگه می دارند. پوسته های زیبای آنها از قرن ها تاکنون الهام بخش بسیاری از هنرمندان بوده اند و همچنین از بهترین نمونه های طبیعی یك مارپیچ لگاریتمی یا نسبت طلایی هستند. به دلیل پوسته ی آنها،کشف فسیل ناتیلوس ها از بقایای سایر سرخپوستان راحت تر است و شکارچیان پوسته های باستانی فسیلی کشف کرده اند که حداقل 500 میلیون سال پیش از آن به دست آمده اند.

 

فسیل

 

کوالا

این جانور کیسه داراسترالیایی یک نماد برای حیات وحش درسراسرجهان است. فسیل های کوالا نادر هستند.گرچه اغلب به عنوان خرس ها شناخته می شوند,آنها به خرس وابسته نیستند. در حقیقت انها از گروه( فسکلارکتیدی) هستند. این جانوران کیسه دار فرزند خود را در کیسه حمل میکنند. این کیسه داران پرجمعیت, حدود 20 میلیون سال پیش بوده اند. در آن زمان آنها به جای جنگل های اوکالیتی که در حال حاضر در آن ساکن هستند,میلیون ها سال پیش در جنگل های بارانی زندگی می کردند.

 

فسیل

اژدهای کومودو

اکثر مردم بر این باورند که هیچ مارمولکی دیگر در جهان به نظر نمی رسد که بیش از اژدها کومودو وابسته به قبل از تاریخ باشد. آنها می توانند به جنس وارانوس(گونه ای از اژدها)که دوره آن به حدود 40 میلیون سال برمیگردد,رسیده باشند.

این اژدها ابتدا در آسیا دیده می شد و سپس به استرالیا مهاجرت کرد. جایی که آنها به اندازه جثه ی عظیم خود در حال رشد بودند. آنها بزرگترین و سنگین ترین مارمولک جهان هستند. اگرچه که آنها به طور معروف به نام جزیره کومودو اندونزی نامگذاری شده اند اما حدودا 000/900 سال پیش,مدت ها بعد از اولین پیدایششان در استرالیا به اندونزی رسیدند.

 

فسیل

هاتزین

این پرندگان عجیب و غریب به نظر می رسد از گونه ی پرنده های پر جنب و جوش هستند که بحث برانگیز ترین آنها این نوع است زیرا یک درخت تکامل یافته تحت تاثیر حرکات آنها بسیاری از شاخه هایش را از دست می دهد. این تنها عضو خانواده (اپستوکومیدای) است، گرچه برخی از تاکونومیست ها نیز آنها را در دسته خود قرار می دهند. آنها ویژگی هایی دارند که در پرنده های دیگر یافت نمی شود. به عنوان مثال جوجه ها، آنها همچنان در انتهای بال خود پنجه ها را حفظ می کنند، که به آنها کمک می کند تا از آن در صعود و چسبیدن به درختان کمک بگیرند. صرف نظر از اینکه چگونه آنها را در تصویر تکاملی قرار می دهند، حیوانات باستانی خیره کننده ای هستند.

فسیل

منبع:https://www.mnn.com

ترجمه و تنظیم محتوا : تیم محتوای ایرن | IREN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *